Szczupak
Warunki bytowania
pozwoliłem sobie coś wkleić mojego z ......pl


Ten artykuł będzie poświęcony rybom drapieżnym, a konkretnie mówiąc szczupakowi.
Jak wiemy wszyscy szczupaki są kanibalami i klepto-pasożytami, to pierwsze oznacza, że większy i silniejszy osobnik nie pogardzi mniejszym i często słabszym osobnikiem swojego gatunku. Z kolei to drugie oznacza, że kradną innym szczupakom, pochwycone przed chwilą śniadanie.

Złodziejstwo i kanibalizm zależy od wielkości populacji żyjącej w danym zbiorniku, oraz od ilości pokarmu przypadającego na każdego osobnika. Szczupak, jeżeli znajduje się w towarzystwie większego osobnika,stara się atakować mniejsze ryby, większą zdobycz dłużej się połyka, i ta dłużej się szamocze a to może sprowadzić większego osobnika, wtedy nie dość, że można stracić obiad, to można zapłacić najwyższą cenę, czyli samemu stać się posiłkiem swojego krewnego.

Takie zachowania ryb mają wpływ na rozmieszczanie się w zbiornikach wodnych, jeziorach,rzekach itd., Jeżeli szczupaków w jeziorze jest mało to unikanie większych osobników staje się prostsze, ma to sens, bo jeżeli można być zjedzonym przez swoich pobratymców, to lepiej trzymać się od nich z dala, zwłaszcza, gdy są więksi.

Zupełnie sytuacja staje się odmienna, gdy szczupaków w jeziorze jest dużo, wtedy ryby muszą iść na kompromis, zajmują stanowiska całymi stadami. W takim środowisku ryb drapieżnych z upodobnieniami kanibalistycznymi ustalona jest hierarchia, mniejszy osobnik podporządkuje się większemu, i w zasadzie nic tam się nie dzieje, gdyż ryby znają się dobrze i nie reagują na siebie, ale zajmują raczej pozycje równolegle do siebie w razie jak by, co strzeliło, któremu do głowy i próbował zaatakować. Jednak do najczęstszych aktów kanibalizmu dochodzi podczas tarła, wtedy to ofiarą stają się małe samce, pożerane przez dużo większe i wygłodniałe samice.

Można śmiało powiedzieć, że w przypadku dużej dostępności pokarmu szczupak zaspokaja swoje potrzeby zjadając w przeciągu kilku lub kilkunastu godzin ryby stanowiące od 25 do50 % masy swojego ciała. Liczba zjadanych ryb, zalerzy od ich wielkości, a głównie chodzi o wysokość, ryby takie jak karaś, krąp, leszcz trudniej przechodzą przez mało rozciągliwą gardziel, i skonsumowanie takiej zdobyczy zajmuje więcej czasu. Z kolei ukleja i płoć, mają ciało bardziej podłużne, dzięki czemu szczupakowi pozwala to na dokładniejsze ułożenie posiłku w żołądku, a co za tym idzie ilość zjadanych ryb jest większa.

Autor: margor1976 (Mariusz Gorny)


  PRZEJDŹ NA FORUM