Łowisko Odra - Zdzieszowice
Chciałbym koleżanki i kolegów zaprosić, zaproponować Wam odcinek rzeki Odry w miejscowości Zdzieszowice.
Rzeka Odra, jak wszystkim wiadomo, jest rzeką (jak większość rzek), która potrafi zaskoczyć nie jednego wytrawnego łowcę. Opowiem Wam o odcinku, który wielokrotnie darzył mnie wspaniałymi okazami ryb, wspaniałymi przygodami, jak i zapadł w mojej głowie, jako skrawek zieleni zapomniany przez cywilizację.


DOJAZD:
Zdzieszowice, to miasteczko położone pomiędzy miastami Opole i Kędzierzyn-Koźle na wysokości Góry Św. Anny. Miasto to słynie z dużych, o ile nie z największych w europie Zakładów Koksowniczych im. Powstańców Śląskich. Będąc w samym mieście, należy się kierować w kierunku cmentarza. Dojeżdżając do skrzyżowania koło stacji paliw „Orlen”, kierujemy się w stronę przeprawy promowej na rzece Odrze do miejscowości Mechnice. Widząc już koryto rzeki (lekki zjazd asfaltem), skręcamy w lewo w ostatnią drogę pomiędzy zabudowaniami mieszkalnymi. Kierujemy się tą drogą do momentu rozjazdu tj. (w lewo wał, w prawo zjazd z wału) w prawo. Droga prowadzi nas wzdłuż koryta w górę rzeki. Dojeżdżamy do rowka wpadającego do Odry i odbijamy w lewo na mostem przez ten rowek, za mostkiem w prawo, w kierunku koryta Odry. Dojeżdżając do nadbrzeża, skręcamy w lewo i tak wzdłuż rzeki jedziemy aż do momentu, gdy dalej się już ujechać nie da. (ok. 300m). Jeżeli przed nami są wierzby a patrząc w dół po prawej stronie widzimy łachę piachu, to jesteśmy na miejscu.

WYSTĘPOWANIE RYB I HARAKTERYSTYKA DNA:
Jak to w Odrze, na tym łowisku, występują właściwie wszystkie gatunki ryb. Ja jednak chciałbym polecić (znam z autopsji): sandacza, okonia, płoć, leszcza, klenia i jazia. Co nie znaczy, że nie mamy szans na złowienie: suma, szczupaka, karpia, tołpygi, bolenia i innych mniej cenionych gatunków. Obecność wielogatunkowa ryb na tym łowisku spowodowana jest różnorodnością ciągu wody, jak i ukształtowanie dna. I tak: patrząc z lewej (od krzaka) mamy zawirowanie i cofkę o głębokości ok. 1,50m(sandacz, okoń). Dalej w środkowej części miejscówki na odcinku ok 20m występuje prostka o wolnym uciągu i średniej głębokości do ok. 2m (płoć, leszcz, okoń). Na końcu jest napływowa strona główki z dołkiem na ok. 3-4m (kleń, jaź, okoń, leszcz).

METODY ŁOWIENIA:
Nie jestem spinningistą i raczej rzadko wędkuję tą metodą, więc nie opiszę ani przynęt, ani też technik prowadzenia ich tą metodą.
Polecam za to, zasiadkę ze spławikiem (bat, pełny zestaw), gruntówka ze wskazaniem na Fedder i picker, jak i gruntówka z zestawem na drapieżnika (trupek, filet, żywczyk). Na bata poławiam na tej prostce z wolnym uciągiem, stosując za przynętę różnego rodzaju robaczki (białe, pinka, gnojaczki, ochotka), nasiona (konopie, pszenica, pęczak, kukurydza). Feddera, Pickera, stawiam również w prostce, jak i w dołku na napływie na główkę. Na grunt, do przynęt zakładanych na bata dodałbym groch (kleń, jaź). Spod krzaczka po lewej stronie spodziewam się ryb drapieżnych, więc posyłam tam gruntówkę z „mięskiem”.

Mam nadzieję, że w jakiś sposób przybliżyłem kolegom i koleżankom łowisko na które dość często się zapuszczam. I mając nadzieję, że i w tym roku, Odra będzie dla mnie szczodra – obiecuję podzielić się relacją, jak i fotografiami z Wami na tym portalu.

PS> Opis łowiska zgodnie z moim postem #498322 zamieszczonym w wątku: „POŻEGNANIE”.

Pozdrawiam i wszystkiego dobrego w otwartym nowym sezonie.


  PRZEJDŹ NA FORUM